Emberi viszonyokat teremteni

2010. február 04.
Ossza meg ismerőseivel!

    Harrach Péter elmondta, kiemelten jótékony célból rendezik a kereszténydemokrata bált, hogy támogathassák a határon túli magyar nyelv oktatását. Mint ahogy azt az MNO-nak kifejtette, az évek során valamennyi támogatandó célt három kapocs – a nemzeti nyelv, a gyermekek és az oktatás – kötötte össze. Valamennyi támogatottuk határon túli magyar kistelepülés volt, ahol olyan, gyermekekhez köthető programot valósítottak meg, amely a magyar nyelvű oktatást szolgálta.

    A IV. Jótékonysági Kereszténydemokrata Bált ezúttal a Belváros szívében, a Duna Palotában rendezik meg február 6-án, 18 órai kezdéssel. A főszervező az MNO-nak elmondta, az évről évre egyre patinásabbá váló rendezvény magán viseli „a hagyomány és a megújulás jegyeit, állandóság és változatosság van”. Három év után kinőtték korábbi rendezvényük helyszínét, így a budai Várból átköltöznek a Duna másik oldalára, a Duna Palotába.

    A bál főszervezője úgy fogalmazott: idén „körbeértek”, hiszen első alkalommal, 2007-ben Csángófölddel kezdték a támogatandók listáját, és az adománygyűjtés segítségével 8 csángó kisdiák egy éven keresztül tanulhatott magyar nyelven írni-olvasni a Petrás Mária neve által fémjelzett Keresztszülő Program keretében.

    A következő évben a felvidéki Kiskövesd magyar tanítási nyelvű óvodáját segítették félmillió forinttal, amiből az óvoda felújíthatta a konyháját, így megmenekült a bezárástól.

    A tavalyi patronált a kárpátaljai Rahó település volt. Itt egy körülbelül kétezer fős magyar kisebbség él ukránoktól övezve, mostoha körülmények között. A helyi magyar katolikus plébános irányításával felújították a tantermeket és az iskola elektromos vezetékeit, így 40 gyermek tanulhatja iskolarendszerű oktatás keretében az anyanyelvét.

    Harrach Péter sikernek véli, hogy jótékonyságuk hírére „hirtelen föléledt a miniszterelnöki hivatal és a külügy is”, és további támogatásokat juttatott a térségbe, így „lavinát indítottunk el” – fogalmazott.

    Teljessé téve a sort, ezúttal a Vajdaságba kerülnek a támogatók adományai, Kevire. A településen egy közel 100 éves, 1916-ban épített iskolában tanulnak a gyerekek, egészségre ártalmas körülmények között. Ugyanis az épület korából adódóan is a nyílászárók már kiesnek, emellett hajdan fáradt olajjal konzerválták a hajópadlót, ami folyamatosan szivárog. Így a bál résztvevőinek adományaiból ezeket cserélnék ki. „Anyagi támogatásunkkal emberi viszonyokat kívánunk teremteni az anyaországtól elszakadt magyar ajkú gyermekek szellemi és nyelvi fejlődéséhez” – ismertette Harrach.

    Az egész estés gálaműsort Szalay Krisztina és Pálffy István vezényeli le. A kiemelkedő művészek fellépése biztosíték a nívós szórakozásra. Fellépnek többek között a Magyar Táncművészeti Főiskola növendékei, a Szent István Zeneiskola Kamarazenekara, Körtvélyessy Zsolt színművész, Tokody Ilona magánénekesnő és Geszthy Veronika színművész. Az ültetett, tányérszervizes vacsorás rendezvényen a résztvevőket borbemutató, koktélbár és szivarszoba várja. A tánczenét hajnalig a Madarak zenekar szolgáltatja.

    A bálon tombolasorsolás is lesz, ahol értékes ajándékokat nyerhetnek a bálozók. Évről évre bővül a kínálat, a hőlégballonos városnézés és a palóc falu látogatása mellett számos nagy értékű tárgyi nyeremény is gazdára talál. „A vendégek átérzik a támogatottak sorsát, szívből adnak, amihez a tombola csak egy kis rásegítés” – fogalmazott a lapnak Harrach Péter.

    (Forrás: MNO)